درحال بارگذاري...

وبینار آموزشی کتابدار داده: نقش نوین کتابداران در تحقیقات علوم پزشکی یکشنبه ۵ بهمن برگزار می شود.

بروز شده:  1399/11/02 11:20

به گزارش مدیر اطلاع رسانی پزشکی و منابع علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند وبینار آموزشی رایگان کتابدار داده: نقش نوین کتابداران در تحقیقات علوم پزشکی، یکشنبه ۵ بهمن ۹۹ از ساعت ۱۸ الی ۲۰ از طریق سامانه وب کنفرانس Adobe Connect برگزار خواهد شد. 
 نقش کتابخانه ­ها روز به روز در فرایند پژوهشی پر رنگ­تر می ­شود. کتابداران مثل گذشته دیگر تنها با اطلاعات منتشر شده سرکار ندارند و تنها مسئول پاسخگویی به نیازهای اطلاعاتی پژوهشگران نیستند، بلکه امروزه آنان در فرایند پژوهش و پژوهشگری نقش مهمی بازی می­کنند. به بیان دیگر در گذشته کتابداران با آخرین حلقه از فرایند پژوهش یعنی منابع منتشر شدۀ پژوهشی سروکار داشتند، ولی امروزه از لحظات آغازین یک پژوهش علمی در کنار پژوهشگران بوده و نقش حمایتی خود را ایفا می­ نمایند. در این راستا نقش کتابدار داده­های پژوهشی در برخی از کتابخانه­ ها برای کتابداران تعریف شده است. از کتابداران داده­های پژوهشی انتظار می­ رود که در برخی موارد خود در کسوت یک پژوهشگر ظاهر شده و دستیار پژوهشگران باشند. اساسی ­ترین شرط برای پژوهشی شدن کتابخانه­ ها، شکل­ گیری فرهنگ به اشتراک گذاشتن داده ها در دانشگاه ­ها و مراکز پژوهشی است. کتابداران و کتابخانه ­ها می ­توانند مدیران دانشگاه­ ها و سازمان­های متبوع خود را قانع نمایند تا ساز و کارهای اشتراک داده ­های پژوهشی را در سازمان تصویب و به اجرا بگذارند. (منبع
 
 بر این اساس حوزه مدیریت اطلاع رسانی پزشکی و منابع علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند به منظور توانمندسازی کتابداران، وبینار آموزشی کتابدار داده را با سخنرانی سرکار خانم مریم مقدمی ، دانشجوی دکتری علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه تهران برگزار خواهد کرد.

در این وبینار، مباحث ذیل ارائه خواهد شد:
 
- ارزش و اهمیت داده در حوزه بهداشت و درمان 
- ظهور کتابدار داده ها - تعاریف و رویکردهای مختلف به کتابداری داده ها - مدیریت داده های پژوهشی - مهارت های مورد نیاز برای کتابدار داده های پژوهشی - عنوان مشاغل جدید برای کتابدار داده ها 

این وبینار رایگان بوده و برای افرادی که در وبینار ثبت نام نمایند و حضور داشته باشند گواهی معتبر صادر خواهد شد.  

 

 
 

 نحوه ورود به وبینار:

برای ورود به وبینار در سامانه Adsobe Connect می توانید از آدرس http://vc.bums.ac.ir/mim استفاده نمایید. برای تسهیل در صدور گواهی ها لطفا به عنوان کاربر میهمان و با شماره ملی به سامانه وارد شوید. همچنین حین برگزاری وبینار می توانید سوالات خود را به صورت متنی یا صوتی از طریق شبکه اجتماعی واتساپ یا پیامک به شماره ۰۹۱۵۶۰۴۳۹۵۷ ارسال فرمائید.

 
سامانه وب کنفرانس از ساعت ۱۷:۴۵ دقیقه در دسترس خواهد بود.  
 
 

 

بازگشت