درحال بارگذاري...

جلسه مشترک سالیانه کتابداران دانشگاهی بیرجند به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند برگزار شد.

بروز شده:  1398/08/28 08:45

به مناسبت بیست و هفتمین دوره هفته کتاب، دورهمی کتابدارانه کتابداران دانشگاهی بیرجند روز شنبه ۲۵ آبان ماه ۹۸ در سالن کنفرانس مرکز خدمات اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند برگزار شد. جناب آقای دکتر بیدختی مدیر اطلاع رسانی پزشکی و منابع علمي دانشگاه علوم پزشکي بيرجند، جناب آقاي دکتر کياني مديرگروه علم اطلاعات و دانش شناسي دانشگاه بيرجند، جناب آقاي دکتر جامي الاحمدي رئيس اداره انتشارات و کتابخانه مرکزي دانشگاه بيرجند و كتابداران دانشگاه بيرجند، دانشگاه پيام نور، دانشگاه صنعتي، دانشگاه آزاد اسلامي و رياست، كاركنان و كتابداران كتابخانه مركزي و كتابخانه هاي بيمارستاني و دانشكده هاي اقماري دانشگاه علوم پزشكي بيرجند در اين جلسه شركت داشتند. دكتر بيدختي مدير اطلاع رساني پزشكي و منابع علمي دانشگاه علوم پزشكي بيرجند به عنوان ميزبان اين نشست ضمن خير مقدم به همه ميهمانان شركت كننده، هدف از برگزاري نشست مشترك كتابداران دانشگاهي بيرجند را بهره گيري از تجربيات كتابخانه ها و كتابداران و تقويت ارتباطات بين كتابخانه اي برشمرد.

دکتر کیانی مدیر گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه بیرجند به تغییر پارادایم حرکت کتابخانه ها از مدیریت اطلاعات علمی به سمت مدیریت اطلاعات در عصر کنونی اشاره کرد و تغيير در سرفصلها و شيوه هاي آموزش علوم کتابداري و اطلاع رساني را متناسب با تحول سريع تکنولوژي و توجه به مقوله مهارتهاي ارتباطي کتابداران و بازاريابي اطلاعات در کتابخانه ها را ضروري دانست.

دکتر جامی الاحمدی نیز که مدت کوتاهی است ریاست کتابخانه مرکزی دانشگاه بیرجند را برعهده گرفته است مسئله تمرکز و عدم تمرکز را در کتابخانه های دانشکده ای و کتابخانه مرکزی دانشگاه مطرح کرد.

دکتر احتشام رئیس گروه علم سنجی و پایش دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز به نقشهای جدیدی که کتابداران می توانند ایفا کنند مانند کتابدار بالینی یا کتابدار پژوهشي تاکيد کرد.

همچنین کلیه کتابداران حاضر در جلسه به بیان نظراتشان در خصوص حرفه کتابداری و کتابخانه های محل اشتغالشان پرداختند. از جمله مسائلی که توسط کتابداران دانشگاهی مطرح شد عبارت بودند از: فرسودگی شغلی کتابداران، عدم توجه مسئولان به کتابخانه ها، مشکلات مالی، کمبود نیروی انسانی، کم بودن دوره های آموزشي تخصصي يا دانش افزايي براي کتابداران، ضرورت آموزش هاي شيوه بهره گيري از کتابخانه ها، نامناسب بودن فضاي کتابخانه، كم بودن منابع كتابخانه اي و ...

لازم به ذکر است اولین نشست سالانه کتابداران دانشگاهی شهر بیرجند در هفته کتاب سال ۱۳۹۷ نیز به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند برگزار شد و البته تعداد کمتری از کتابداران دانشگاهی در آن جلسه شرکت کرده بودند.

 در پایان این جلسه، میهمانان حاضر در جلسه از مرکز خدمات اطلاع رسانی و کتابخانه مرکزی دانشگاه بازدید کردند و از نزدیک با خدمات و امکانات این حوزه آشنا شدند.  

 

بازگشت