درحال بارگذاري...

 

 راهنمای استفاده از کتابخانه دیجیتال دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

 کتابخانه دیجیتال دانشگاه علوم پزشکی بیرجند سامانه ای است که مدیریت یکپارچه منابع دیجیتال و غیردیجیتال را در دانشگاه بر عهده دارد. مشاهده و دانلود محتواهای دیجیتال فقط برای اعضای کتابخانه دیجیتال دانشگاه امکان پذیر می باشد، لذا کلیه افرادی که مایلند از منابع کتابخانه دیجیتال دانشگاه استفاده نمایند می بایست با تکمیل فرم مربوط به عضویت این کتابخانه درآیند.

 

شرایط عضویت:

درخواست عضویت گروه های ذیل در کتابخانه دیجیتال دانشگاه علوم پزشکی بیرجند پذیرفته خواهد شد:

 •  اساتید و اعضای هیأت علمی، دانشجویان و کارکنان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند
 •  سایر افراد پس از تأیید مدیر کتابخانه دیجیتال به صورت میهمان

 مدارک مورد نیاز برای عضویت:

پس از طی مراحل درخواست عضویت و تایید صحت اطلاعات در کتابخانه مرکزی، کد شناسایی و کلمه عبور از طریق سیستم به پست الکترونیک فرد ارسال خواهد شد. از این پس عضو مربوطه می تواند از طریق گزینه ورود به سیستم در صفحه اصلی با وارد کردن اطلاعات خود، از کلیه امکانات کتابخانه دیجیتال استفاده نماید.

نرم افزارهای مورد نیاز برای مشاهده محتواهای دیجیتال:

 • فلش پلیر (Flash Player) برای نمایش محتواهای تصویری
 • نرم افزار (Adobe Reader) برای نمایش محتواهای متنی

 

جستجوی منابع:

دسترسی به محیط کتابخانه دیجیتال دانشگاه و امکان جستجو در فهرست مجموعه های آن، برای عموم آزاد است. در صفحه اصلی، جدیدترین منابع مختلفی که در مجموعه های مختلف کتابخانه سازماندهی شده و به فهرست آن افزوده شده اند، در قسمت منابع جدید نمایش داده می شود. همچنین مجموعه های مختلفی که در کتابخانه دیجیتال قابل دسترسی است در بخش فهرست مجموعه ها در صفحه اصلی قابل جستجوست. در حال حاضر مجموعه منابع دیجیتال کتابخانه مرکزی و مجموعه تعدادی از کتابخانه های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از این طریق در دسترس است.

برای جستجوی کتاب، پایان نامه، مقالات و نشریه می توانید با استفاده از گزینه های موجود در صفحه اصلی کتابخانه دیجیتال دانشگاه اقدام نمایید:

 • جستجوی سریع: عبارت مورد نظر در کلیه فیلدهای موجود جستجو می شود.
 • جستجوی ساده: امکان اعمال محدودیت بر روی نتیجه جستجو را از طریق جستجو در فیلدهای خاص شامل عنوان، پدیدآور، موضوع و ... و یا در مجموعه ای خاص و با انتخاب زبان آثار فراهم می کند.
 • جستجوی پیشرفته: می توان چند واژه را با عملگرهای منطقی، به صورت مرتبط و محدودیت هایی از قبیل: مجموعه های موجود در کتابخانه دیجیتال (مجموعه نشریات و مقالات، منابع دیداری و شنیداری ...)، نوع منبع (لوح فشرده، گزارش، نشریه، کتاب ...) و زبان (فارسی، انگلیسی ...) و محل نگهداری (کتابخانه مرکزی دانشگاه، کتابخانه بیمارستان ولیعصر عج، کتابخانه بیمارستان امام رضا ع ...) را  تعیین نموده و جستجو را انجام دهید.

نکات قابل توجه:

با توجه به اینکه کتابخانه دیجیتال دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در بردارنده منابع دیجیتالی و غیردیجیتالی (فهرست منابع کتابخانه های مرکزی، بیمارستان های ولیعصر (عج)، امام رضا (ع)، دانشکده پیراپزشکی فردوس، دانشکده پرستاری قاین، دانشکده پرستاری طبس، آموزشکده بهداشت سرایان، ستاد شاهد و ایثارگران، دفتر نهاد مقام معظم رهبری و ...) می باشد، بنابراین در هنگام جستجو اگر مد نظرتان فقط منابع دیجیتالی است از منوی کشویی، گزینه منابع دیجیتالی را انتخاب نمایید. برخی از کتاب ها، پایان نامه ها، مقالات و نشریات دارای متن کامل می باشند.

 

خدمات ویژه اعضای کتابخانه دیجیتال دانشگاه علوم پزشکی بیرجند:

اعضای کتابخانه دیجیتال دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در صورتی که با شناسه کاربری و رمز عبور وارد سیستم شوند به خدمات و امکانات ذیل دسترسی خواهند داشت:

1.     امکانات موجود

 • نمایش اطلاعات کتابشناختی منبع: مشاهده اطلاعات کتابشناختی منبع مانند: عنوان، نام پدیدآور، ناشر، شابک، موضوعات، نوع منبع و غیره ار این بخش امکان پذیر می باشد.
 • ایجاد نقد: برای ایجاد یک نقد جدید برای این منبع می توانید از این بخش استفاده نمایید.

      نکته: نقد های وارد شده توسط شما ابتدا توسط مدیر بخش بازبینی و در صورت تأیید توسط تمامی اعضا قابل نمایش خواهد بود.

 • ایجاد یادداشت: برای ایجاد یک یادداشت جدید درباره منبع مورد نظر از این بخش می توانید استفاده نمایید.

      نکته: این یادداشت ها فقط برای خود شما قابل نمایش است.

 • افزودن منبع به منابع مورد علاقه: برای اضافه کردن منبع مورد نظر به منابع مورد علاقه از این بخش می توانید استفاده نمایید.
 • نمایش فهرست محتوای دیجیتالی منبع: در این بخش شما فهرست محتواهای دیجیتالی منبع مورد نظر را می توانید مشاهده نمایید. برای مشاهده و یا دانلود محتوای مورد نظر روی لینک مربوطه کلیک نمایید. برای استفاده کامل از نمایش محتوا به راهنمای مورد نظر مراجعه نمایید.

       نکته: لینک مشاهده و دانلود محتوا در صورت داشتن دسترسی که توسط مدیر بخش تعیین می شود، فعال است.

 • فهرست نقدهای مربوط به این منبع: برای مشاهده نقدهایی که قبلاً توسط شما و یا دیگر کاربران در مورد این منبع وارد شده است، از این بخش می توانید استفاده نمایید. نقدها شامل نام کاربر نقد کننده، امتیاز منبع، تاریخ نقد و متن نقد است.
 • فهرست یادداشت های ایجاد شده در مورد این منبع: برای مشاهده یادداشت هایی که قبلاً برای این منبع ایجاد کرده اید، از این بخش استفاده نمایید.

       نکته: این یادداشت ها فقط برای خود شما قابل نمایش می باشد.

 • فهرست نسخه های منبع: برای رزرو و یا نگهداری منبع از این بخش می توانید استفاده نمایید.

      نکته: امکان رزرو و یا امانت نسخه منبع به سطح دسترسی و وضعیت نسخه بستگی دارد.

 • نمایش تصویر منبع: تصویر روی جلد این منبع در این بخش نمایش داده می شود. برای مشاهد تصویر بزرگ تر روی لینک مربوطه کلیک نماید.

       برای نمایش محتوای یک منبع روی لینک مشاهده محتوا در فهرست محتوای دیجیتالی منبع کلیک کنید.

 • جستجوی درون محتوا: برای جستجوی درون محتوای نمایش داده شده از این بخش استفاده نمایید. نمایش فهرست صفحات یافت شده را می توان بر اساس شماره صفحه و یا امتیاز صفحه مرتب کرد.

      نکته: امکان جستجوی درون محتوا فقط برای محتواهایی قابل دسترس خواهد بود که آن محتوا دارای متن قابل استخراج بوده باشد. مانند: محتوایPDF ، محتوایHTML ، محتوای DOC و غیره.

 • فهرست مطالب محتوای دیجیتالی: برای رجوع سریع به صفحه مورد نظر روی لینک مربوط به آن کلیک کنید .

       نکته: نمایش این بخش به دسترسی کاربر و داشتن محتوای دیجیتالی بستگی دارد.

 • تغییر اندازه صفحه نمایش داده شده: برای تغییر اندازه محتوای نمایش داده شده از این امکان می توانید استفاده کنید.
  محتوای
  PDF : در این نوع محتوا از دو لینک تصویر کوچکتر و یا تصویر بزرگ تر میتوانید استفاده نمایید.

        محتوای گالری عکس: در این نوع محتوا می توانید از لینکهای تصویر بزرگ، کوچک و بند انگشتی استفاده نمایید.

                نمایش اندازه واقعی روی لینک 1:1 کلیک کنید.

 • تغییر صفحه نمایش داده شده: برای نمایش صفحه قبل یا بعد می توانید از لینکهای صفحه قبل و صفحه بعد استفاده نمایید.
 • پرش به صفحه خاص: برای رفتن سریع به یک صفحه خاص کافی است شماره صفحه مورد نظر را درون قسمتی که شماره صفحه را نمایش می دهد نوشته و کلید enter را روی صفحه کلید بزنید.
 • استفاده حداکثر از صفحه نمایش: برای تمام صفحه شدن نمایش محتوا می توانید از این لینک استفاده نمایید. برای عدم نمایش بخش اطلاعات سمت چپ می توانید از لینک مربوطه استفاده نمایید.
 • خروج از مشاهده محتوا: برای خروج از بخش نمایش محتوا و بازگشت به صفحه منبع می توانید از لینک مربوطه استفاده نمایید.
 • لینک دائم به یک صفحه از محتوا: برای لینک دادن به یک صفحه خاص از محتوا برای ارجاع دادن در مقاله ها و مطالب خارج از این سیستم می توانید از لینک نمایش داده شده درگوشه بالا و سمت چپ صفحه محتوا استفاده نمایید.

2.    سایر امکانات

        * کتابخانه من: 

 • فهرست امانت های من: در این بخش شما می توانید فهرست منابع غیر دیجیتالی راکه به امانت گرفته اید مشاهده کنید.
 • فهرست رزرو و نگهداری های من: در این بخش شما می توانید فهرست منابع غیر دیجیتالی را که برای امانت گرفتن رزرو و یا نگهداری کرده اید مشاهده کنید، همچنین در اینجا می توانید رزرو ها و نگهداری های خود را لغو کنید.
 • فهرست منابع مورد علاقه من: منابع دیجیتالی و غیر دیجیتالی را که به عنوان منابع مرد علاقه تان انتخاب کرده اید ، در اینجا می توانید مشاهده کنید و هر کدام از منابع را که می خواهید از فهرست حذف کنید.
 • فهرست یادداشت های من: یادداشتهایی های که تا کنون شما در مورد منابع دیجیتالی و غیر دیجیتالی نوشته اید در اینجاذخیره شده اند. در اینجا شما از امکان حذف و ویرایش یادداشتها برخوردار هستید.
 • فهرست نقدهای من: نقد های که تا کنون شما در مورد منابع دیجیتالی و غیر دیجیتالی نوشته اید در اینجاذخیره شده اند. در اینجا شما از امکان حذف و ویرایش نقدها برخوردار هستید.
 • فهرست پیشنهاد های من: در این بخش فهرست پیشنهاد های شما به مسئولین کتابخانه، قابل مشاهده می باشند. شما در اینجا می توانید پیشنهادهای جدید مطرح کنید و از وضعیت پیشنهادهای قبلی خود مطلع شوید.
 • تغییر رمز عبور: برای تغییر رمز عبور از این بخش استفاده نمایید. بعد از کلیک روی این گزینه باید ابتدا رمز عبور قبلی را وارد کرده و سپس رمز عبور جدید را در قسمت های مربوطه وارد نمایید. در انتها بعد از وارد کردن متن درون تصویر روی دکمه ارسال کلیک نمایید.